Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hořké plody ruské dekolonizace

Gruzínská krize se vykládá různě. Lidskoprávně, velmocensky, ekonomicko-strategicky. Obr si došlápl na trpaslíka. Medvěd zvedá hlavu. Omezení kontroly cest ropy a zemního plynu z Ruska a okolí Moskva nepřipustí. Různé výklady se společným jmenovatelem. Euroasijské impérium se obnovuje a krátké demokratizační intermezzo ustupuje hluboce vžitým sklonům k panovačnosti a despocii.

Řekl bych to jinak. Daleko více než s obnovou bývalého impéria se dnes střetáváme s důsledky ruské dekolonizace. Po rozpadu SSSR se na 25 milionů Rusů naráz ocitlo v postavení menšin v enklávách uvnitř nových nezávislých republik. Hranice těchto nových republik byly umělé, podobně jako tomu bylo v případě nových států v Africe po rozpadu koloniálních říši před půl stoletím.

V Africe nakreslili novou mapa kontinentu od zeleného stolu bývalí kolonizátoři, při vzniku Sovětského svazu si počínal podobně Stalin. Ruské osídlení nebral v potaz a svévolně porcoval etnika a národnosti. Záměr byl jasný. Zabránit tomu, aby se v nově konstituovaných vazalských republikách nemohly zformovat stabilní národy.

Národnostní mozaice a z ní vyplývající nestabilitě jsme po rozpadu SSSR nevěnovali pozornost. Nové nezávislé republiky se utvářely podle staré sovětské mapy. Pro budoucnost demokracie Ruska a nových nezávislých republik by přitom bývalo namístě hraniční čáry Ruska upravit. Ať už důvody k tomu byly jakékoliv, dnes se sklízejí hořké plody tohoto omylu. Nové nebo obnovené národy trápí od okamžiku, kdy mezi sebe přijaly 25 milionů Rusů, nestabilita.

Rusové, kteří jsou v nových republikách vlastně exulanty bez vlastního přičinění nebo dokonce proti své vůli, snášejí špatně postavení menšiny. Někdy se jim daří udržet se v mocenských pozicích, jako třeba v Kazachstánu. Jinde, kupříkladu v pobaltských republikách, se ocitají v postavení občanů druhého řádu. Na Ukrajině vytvářejí stát ve státě a v Gruzii se obávají násilné asimilace. Není divu, že se obracejí k Moskvě jako ke své poslední naději.

Ázerbajdžánci Rusy nenapadají, v klidu žijí s Rusy i Lotyši. Gruzie je jiným případem. Tamní prezident, netrpělivě čekající na dolarové a eurové podpory, pojal vůči Rusům Abcházie a jižní Osetie nedůtklivost připomínající nenávist Miloševičovu adresovanou nesrbskému obyvatelstvu Kosova. Nepřišel na to sám. Již od první války v roce 1991 jednají Gruzínci s Osety jako s nepřáteli. Etnické čistky vycházející pak z jedné i druhé strany jsou jen logickým důsledkem. Gruzínský prezident nakonec zvolil jednoduchý a riskantní postup. Namísto trpělivého vyjednávání přitáhl šrouby.

Putinovi a ruské armádě nabídl vítanou záminku vstoupit do hry v roli arbitra. Teď ze sebe a svého národa dělá oběť.  Nejprve střílet a pak možná jednat? Jak nezodpovědné furiantství, jak katastrofální hazard. Za ruským odmítnutím (nebo utkvělou představou) hrozby obklíčení Atlantickou aliancí vyčuhuje obrana ruské diaspory. Ruský postup to neospravedlňuje, leč, jak nutno připustit, osvětluje. Poukazovat na nutnost obrany ruské menšiny je možná hanebná metoda, ale celá aféra znovu ukázala, že situace na jižních svazích Kavkazu se nedá vyřešit bez ohledu na tamní ruskou diasporu a její místo v ruské realitě a v ruských představách.

Leč ruku na srdce, je tak zásadní hádat se o to, kdo a kdy začal tento spor? Rusové? Gruzínci? Před 18 lety předpověděl Alexander Solženicyn ve své eseji  „Jak znovu uspořádat naše Rusko“ rozpad SSSR. Napsal tam jasně, že na bolševismus doplatili nejvíce právě Rusové. Rusko je a zůstává jeho hlavní obětí. Aby se osvobodilo, musí dát svobodu svým někdejším koloniím a vymezit si jednáním se svými sousedy své přirozené hranice. Demokracie může vzejít jen z ozdraveného národa.

Kdybychom svého času vzali Solženicyna vážně a kdyby jeho demokratické projekty pro Rusko nezanikly v halasu kolem jiných představ, k válkám v Gruzii nemuselo dojít. A my bychom dnes nebyli nuceni podporovat Gruzii proti ruské agresi, neboť jinou možnost nemáme. Ale stavět se za Gruzii není více než pouhé gesto. Žádné zásadní řešení se za ním neskrývá.

Neslouží ke cti Evropy, že za celé dlouhé roky nebyla schopna nabídnout nějaké rozumné a pro všechny zúčastněné strany přijatelné východisko, například uspořádání nové Gruzie na principu federace. Francouzský politik Clémenceau kdysi prohlásil, že válka je příliš vážná věc, aby se nechala na pospas generálům. Gruzie je příliš závažný případ, aby se dal svěřit jen evropským diplomatům. Od roku 1991 neukázali nic, co by svědčilo o tom, že mají velkou představivost.     

  

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 1.9.2008 18:00 | karma článku: 26,94 | přečteno: 2227x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

V systému DiPSy jsou výsledky přijímacích zkoušek, školy je zveřejní během dne

15. května 2024  7:16

V systému DiPSy jsou k dispozici výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Uchazeči si...

Guvernérka urazila kmenové náčelníky. Siouxové jí zakázali vstup na pětinu státu

15. května 2024  6:56

Guvernérka amerického státu Jižní Dakota Kristi Noemová má aktuálně zakázaný vstup skoro na pětinu...

Pláničkova metoda v praxi. Turecký farmář pouští slepicím Mozarta, nesou víc vajec

15. května 2024  6:35

Po vzoru legendární české komedie Slunce, seno, jahody, v níž muzikou zvyšoval dojivost krav...

Bidenova administrativa má nový balík zbraní pro Izrael, vyjde na miliardu dolarů

15. května 2024  6:22

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pokročila v přípravách balíku zbraní a munice pro...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik