Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Eichmann v Káhiře

Letos uplynulo půl století od popravy Adolfa Eichmanna v Izraeli. Případ nacistické zločince, uneseného z Argentiny v roce 1960 a dopraveného k soudu v Jeruzalému, aby zde byl během roku 1961 souzen pro svou roli při „konečném řešení židovské otázky“, je dostatečně znám. Patrně méně se ví o tom, jak na tento demonstrační proces reagoval arabský tisk.

Někde tam byla zaseta první semena „orientálního revisionismu“, jehož negacionistické výhonky se dodnes úspěšně robují na momentálně populární ideologické podnože. Před lety to byly sekulární ideje „arabské jednoty“ v rámci „národně osvobozenecké revoluce Třetího světa“, dnes je to náboženskými frázemi natřeny islamismus.

Zajímavý pohled do kuchyně arabské propagandy nabízí sledování egyptského tisku z počátku 60. let 20. století, zejména pak způsob, jakým informoval o Eichmannově únosu a jeho procesu egyptský deník „al-Ahrám“, blízký režimu Gamála Abd an-Násira, výrazné osobnosti tehdejšího arabského světa. Šéfredaktor listu, Násirův blízký druh Muhammad Hasanajn Hajkal, určoval tón, jakým al-Ahrám referoval o Eichmannově případu. Články zcela prokazatelně povzbuzovaly a urychlovaly zrod negacionismus. Perzekuce Židů se označovala za „mýtus“ a bezostyšně se odkazovalo na Protokoly sionských mudrců a jejich pseudoteorii židovského světového spiknutí jako na důvěryhodný zdroj.

Je otázkou, do jaké míry tento typ propagandy měl připravit egyptskou a arabskou veřejnost na skutečné „vyhánění Izraelců do moře“, jak se později stalo pravidlem opakovat v propagandě na druhé straně, v západním a izraelském tisku. Je jisté, že násirismus, ideologie arabské jednoty pod vedením Egypta, prošel za necelá dvě desetiletí existence vývojem od pokusů o dohodu s Izraelem, přes příklon k SSSR a východnímu bloku (navzdory věznění domácích egyptských komunistů) k postupně stále vypjatější gestům konfrontace, uťatým katastrofální porážkou arabských sousedů Izraele v šestidenní válce v červnu 1967. Nebylo by však asi zcela pravdivé tvrdit, že konfrontace byla centrovaná výlučně „antižidovsky“.

Pečlivější čtení padesát let starých egyptských novin odhalí silnou linii představ o nastávající revoluci Třetího světa, přítomnost idejí antirasismu a marxismu, při současném odmítání a odsuzování aktů porušování mezinárodního práva. Něčeho takového se kdysi dopouštěl nacismus a v dané době se pak stalo arabským zvykem stavět rovnítko mezi touto minulostí a praxí sionismu a Izraele ve vztahu k palestinským Arabům a jejich územním nárokům a národním právům.

Tendence popírat holocaust není na Blízkém a Střední východě minulostí. Naopak žije a nepřestává být citelná. Nadšené oslavování francouzského filosofa Rogera Garaudyho (1913-2012), bývalého komunisty, který konvertoval k islámu a k negacionismu ohledně židovské genocidy, nebylo jediným z projevů „orientálního revisionismu“. Anketa, kterou provedl historik Albert Aškar před čtyřmi lety, ukázala, že 40% palestinských občanů Izraele, byť mohou být dobře informováni ohledně holocaustu, nevěří, že během druhé světové války byly povražděny miliony Židů. V holocaustu zpravidla nechtějí vidět více než sporný západní argument na podporu vzniku a trvání židovského státu.

Sklon nedůvěřovat prokazatelným skutečnostem a svědectvím, diktovaná patrně pověrčivostí nebo intelektuálním primitivismem vidět za vším, co se nehodí, spiknutí, by mohl být výrazem „ antisionismu pitomců“. Tedy něčeho na způsob „socialismu pitomců“, jak nazval antisemitismus svých socialistických kolegů, spatřujících za kapitálem jen židovské machinace, jeden ze zakladatelů německé dělnické sociální demokracie August Bebel (1840-1913).

Možná by se hodilo odlišovat negacionismus západní, který je pouhou maskou antisemitismu, od negacionismus, kterým arabsko-muslimský svět reaguje na vojenskou převahu Izraele a podporu, kterou má židovský stát na Západě. To samozřejmě nemá znít jako výzva k ospravedlňování negacionismu orientálního. Pouze se tak dává najevo, že negacionismus může sloužit jako obrana, byť nikoliv vkusná, vlastních zájmů, popřípadě jako forma protestu vůči zvyklosti Západu neměřit židovské a arabské zájmy stejným metrem.

Novou kapitolou je negacionismus „tvrdého jádra“ islamismus. Ten jednoduše a prostě přebírá a „dováží“ hlavní prvky západního antisemitismu a montuje je do vlastních ideologických konstrukcí. Muslimsko-židovské nepřátelství v nich nabývá rázu nezměnitelné danosti svrzené navěky doslovným citováním vhodných koránských výroků. Od nástupu Ahmadínedžáda k moci (2005) to byl zprvu jen Írán, kde se z negacionismus stala oficiální státní ideologie. Po změnách vyvolaných „arabským jarem“, které k moci přivádějí islamistické strany, není vyloučeno, že Eichmann se vrátí do Káhiry jako hrdina.

   

Autor: Zdeněk Müller | úterý 11.9.2012 9:45 | karma článku: 23,49 | přečteno: 2416x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Rakouské Zelené do eurovoleb povede mladá aktivistka. Je nezkušená a lže, zní

18. května 2024  11:55

Lídryně kandidátky rakouské vládní strany Zelení do Evropského parlamentu Lena Schillingová se od...

Nehoda kamionu na osm hodin zastavila provoz na D35 u Olomouce

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  11:42

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Na Česko udeří od jihovýchodu bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  11:40

Přímý přenos Silné bouřky dnes zasáhnou Moravu a jihovýchod Čech, v neděli pak celé Česko, uvedli meteorologové....

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik