Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dějiny jako dialog historií

Komunismus rovná se sověty plus elektrifikace. Tak kdysi zněla propagadistická zkratka bolševické ideologie. Analogicky by se dala vytvořit rovnice pro současnou globalizaci: globalizace rovná se trh plus demokracie.

Všichni se na tom zřejmě neshodnou. Kupříkladu globalizace po čínsku zní: trh plus trh.  Jdou-li dnes Číňané do Afriky, nedělají to proto, aby tam přinášeli demokracii, maoismus nebo snad čínský kapitalismus. Obchodují.

Když v 16. století pronikli Portugalci do Indického oceánu, neříkali, že tam budou otevírat trhy. Šli tam za jistým typem obchodu. Anebo to bylo častěji loupení a rabování? Zřídkakdy v tomto „obchodu“ nebylo násilí. V tehdejší epoše se to ovšem nebralo nutně jako prohřešek. Násilí se dalo dokonce ospravedlnit. Třeba tak, že dobyvatelé šíří křesťanství či přinášejí civilizaci divochům.

Dnes by taková argumentace neobstála, dokonce by si něco takového sotvakdo dovolil vyslovit. Neznamená to ovšem, že by současná globalizace pokaždé reagovala na otázku, zda má či nikoliv nějakou morálku. Přitom morální étos ekonomického propojování světa není záležitostí tak zcela bezvýznamnou. Jak ospravedlnit globalizaci? Stačí, že se tak vytváří rozsáhlejší trh?  Pro blaho koho?  Všech zúčastněných nebo především pro stranu iniciátorů?

Shora uvedená rovnice je ideologicky průzračná. Obchodovat,  rozšiřovat trhy a zároveň prosazovat a hájit demokracii. Dobrá, my, co patříme do okruhu západní civilizace, se můžeme pohoršovat nad tím, že to tak pokaždé neděláme a že to občas i zrazujeme. Ale co vyčítat těmi ostatním? Jsou jejich globalizační východiska jiná, spočívají na jiných základech nebo zkrátka ti ostatní myslí jinak než my? 

Zajímalo by mne, jaké morální krédo vede čínskou ekonomickou expanzi. Prospět Papuáncům v Tichomoří anebo Afričanům? Existuje nějaká čínská verze Adama Smithe? Anebo snad platí pro Čínu jiné zákonitosti dějin než pro nás?

Leč možná, že tato čínská expanze přinese něco, na čem nebo z čeho jednou potřeba demokracie vznikne. Něco jako bohatší vrstvu, která už nebude muset věnovat většinu času jediné a základní otázce, jak přežít. Bude se moci zajímat třeba i o to, jak se vládne a jak efekt politické moci zlepšovat. Oklikou se tak možná svět dostane k tomu, co už známe. Jistý stupeň společenského rozvoje si demokracii vyžádá sám od sebe, aniž by pro ni musel někde hledat a nalézat příklad a vzor.

Třeba nás takový vývoj následně vytrhne se zajetí komparativní historiografie, jež svádí poměřovat zaostalost a vyspělost civilizací výhradně našimi normami. V reakci na to pak takto „ponížené“ civilizace odpovídají dokazováním, že podle jejich kritérií jsou ony vlastně lepší, vznešenější, morálnější apod., než jsme naopak my. Z historiografie se tím stává soupeřením o to, kdo z koho, namísto, aby byla dialogem historií. Anebo vzájemně sdílenou komunikací různých pralelně jdoucí dějin, jejichž sbližování se nevylučuje.

      

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 20.2.2012 10:45 | karma článku: 12,72 | přečteno: 1157x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

První létající divize. Armáda investuje miliardy, chce masy dronů do tří let

18. května 2024  10:48

Válka na Ukrajině je bitvou technologií a především pak bezpilotních prostředků. To si uvědomuje i...

KLDR hodnotila přesnost střel odpalem do moře. Kim posílí jaderný program

18. května 2024  10:15

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Severokorejský...

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

18. května 2024

Rozstřel Je černý kašel na ústupu nebo stále ještě představuje hrozbu? A kde se můžeme nakazit záškrtem nebo...

Velká záhada rozluštěna. Bloky na stavbu pyramid přinesl do pouště Nil

18. května 2024

Premium Vědci možná vyřešili záhadu táhnoucí se celá tisíciletí: jak staří Egypťané dotáhli obrovské...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik