Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Revoltující žena a islám

Příběh se odehrál v Saúdské Arábii a neušel světové pozornosti. Mladá vdaná žena, ve věku 19 let, potkává na ulici kamaráda z dětství. Ten ji zve do svého automobilu, aby jí ukázal nějakou dávnou fotografii. Jejich počínání sleduje sedm mužů a využijí příležitosti. Dvojici unesou a pak několikrát znásilní. Postižená žena podá žalobu. Násilníci jsou odsouzeni k nízkým nepodmíněným trestům. Ani oběť a její přítel potrestání neujdou. Soud jim určí jako trest bičování. Každému po 90 ranách. Proč?

Ponechme stranou středověký ráz trestu, bičování, jež je v naší době sám o sobě šokující. Vypovídá o zemi podivné aliance pohádkového bohatstvím a materiální okázalostí se sveřepou morálkou a barbarstvím. Soustřeďme se na otázku, z jakého uvažování vychází právní řešení případu. Islámský „boží zákon“, šaría, se vtěluje do islámského práva, jež je v podstatě teritoriální. Vymezuje detailně prostor pro společensky žádoucí a přípustné vystupování a chování jednotlivců a skupin. V něm pak platí, že lidský jedinec, především žena, se nesmí dostat bez přítomnosti některého z členů rodiny, do společnosti osoby opačného pohlaví nepatřící k bezprostředním příbuzným.  

Šaría definuje úzkostlivě hranice přípustného a zakázaného, jak pro morálku společenskou, tak individuální. Člověk nesmí na teritoriu působnosti islámského práva porušit hranice prostoru dovoleného. Za těmito hranicemi riskuje konflikt se zákonem. Tzv. chilwa čili porušení hranic přípustného, byla spáchána právě v případě dotyčných kamarádů z dětství. Podle islámského práva zasloužili potrestání. Z našeho pohledu nespáchali vůbec nic a naopak násilí bylo spácháno na nich samých.

Dva trestné činy, chilwa a znásilnění, na sebe sice navazují, ale nikoliv tak, aby z toho vyplynula polehčující okolnost pro znásilněné. Podle muslimských právníků právě chilwa znásilněných uvolnila zábrany znásilňujících a u soudu jim poskytla polehčující okolnost. Že znásilněnou byla žena nerozhoduje. Tento výklad nahrává názoru, že islámské právo je silně promužské, "maskulinizované", nebo jinak řečeno, je protiženské. Proč? Žena podle koránu a muslimského světonázoru disponuje silnými zbraněmi, proti nimž je muž za jistých okolností bezbranný. V důsledku toho je žena v islámu tak přísně střežena, kladou se na ní vyšší nároky než na muže, pokud jde o cudnost a zdrženlivost. Má to přímý dopad na oděvní zvyklosti typu islámského šátku, závoje a zahalování.

Případ ale neskončil. Odsouzená mladá žena se odvolala, najala si obhájce a případ zveřejnila. V listopadu minulého roku saúdskoarabský soud v Qatífu přehodnotil původní rozsudek a trest znásilněné ženě zvýšil. Místo 90 ran bičem má dostat 200 ran a navíc jít na 6 měsíců do vezení. Jeden ze soudců se dal slyšet, že trest byl přitvrzen proto, že odsouzená se pokusila vyostřit situaci. Vystavit soud nátlaku, když se obrátila na sdělovací prostředky. Soud rovněž komplikoval obhajobu. Obhájci zakázal zabývat se případem a odejmul mu profesní licenci. Mezinárodně působící organizace obhájců lidských práv v čele s Amnesty International se obrátily na krále Abdulláha s výzvou, aby přispěl ke zrušení nespravedlivého výroku qatífského tribunálu. Podaří se jim to prosadit? Snad.

Ale co se změní pro ženu, která měla odvahu protestovat a zveřejnit svůj dramatický příběh? A co se změní pro celou řadu jiných žen v islámu, které se raději vzdají práva žalovat své znásilňovatele z obavy, že samy budou nakonec obviněny, že násilníka svedly anebo že se provinily tím, že se ocitly samy s mužem, jenž nebyl jejich manželem? Situace žen v Saúdské Arábii, Afghánistánu, Pákistánu či Íránu, stejně jako v dalších muslimských zemích, jejichž zákony vycházejí důsledně z nařízení šaríy, je neomluvitelná a nelze ji tolerovat.

Za současného stavu je veškerá kritika muslimských praktik, vycházející od nevládních organizací či západních vlád, považována za nepřijatelné vměšování do vnitřních záležitostí islámského světa. Nejen veřejnými a náboženskými autoritami, nýbrž i nemalou částí tamní veřejnosti. V muslimských zemích se nezablýská na lepší časy, nezmění-li názor kritická část muslimů. Uvedený případ se dostal do sdělovacích prostředků a v Saúdské Arábii vyvolal pozdvižení. Věci se mohou tedy pohnout, ale jen díky výjimečné odvaze žen, které se staly oběťmi nespravedlnosti a rovněž odvaze lidí, kterým takové případy nejsou lhostejné. Zpočátku se mohou takoví reformátoři opřít o tradici a dokládat, že existují jiná čtení koránu a jiné interpretace příkazů „božího zákona“, takové, které nabádají věřící k respektu vůči ženám a jsou obranou žen před arbitráží maskulinizovaného zákona.

V roce 2004 byl v Maroku přijat reformovaný zákon o rodině. Představuje výrazný krok vpřed. Ale po takovém prvním kroku se muslimské země dříve nebo později nevyhnou hlubším a fundamentálním zásahům. Budou se muset rozejít s letitými představami o druhořadosti žen a s náboženským právem definovaným kdysi dávno patriarchální společností, jež nepřipouštěla rovnost mužů a žen. Připomeňme si, že i na Západě to byla teprve hluboká sekularizace, co umožnilo skutečnou revoluci mravů. Náboženství se oddělilo od veřejného života a občanskost se stala normou chování moderních společností. Není sporu o tom, že i na území působnosti islámu může důsledná emancipace žen přijít jen skrze důsledné oddělení náboženství a politiky a s občanským právem lidských, nikoliv božích či posvátných dimenzí.      

 

  

    

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Müller | úterý 15.1.2008 16:31 | karma článku: 25,69 | přečteno: 4266x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Německý parlament zbavil Bystroně imunity, policie prohledala jeho kancelář

16. května 2024  10:55,  aktualizováno  14:46

Spolkový sněm zbavil imunity poslance Alternativy pro Německo Petra Bystroně. Bavorský zemský...

Atentátník je na svůj čin hrdý. Obvinili ho z pokusu o vraždu, hrozí mu doživotí

16. května 2024  10:44,  aktualizováno  14:39

Slovenská policie obvinila jednasedmdesátiletého Juraje C. podezřelého ze středečního útoku na...

Pražští policisté pronásledovali kradenou motorku. Spolujezdce mají, řidič uniká

16. května 2024  14:39

Pražští policisté ve čtvrtek dopoledne pronásledovali dvoučlennou posádku, která jim ujížděla na...

Fico je stále v ohrožení života, komunikovat dokáže jen omezeně

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  14:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik