Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Generace Facebooku

O dějinách rozhoduje často technika a její novinky. Bez Gutenbergova knihtisku by nebylo Luthera a ani reformace. Bez plakátů by revoluce roku 1789 neuvedla do pohybu Francouze. V roce 1848 šířily po Evropě „Jaro národů“ noviny. Záznamové kazety přivedly v roce 1979 Chomejního k moci v Íránu. Podobných příkladů by se určitě našla ještě celá řada. Stane se letošní rok rokem Facebookové revoluce?

Podobnost a souhra protestů, v níž se angažovaly mládeží a nastupující generace, nejsou náhodné.  Nejprve zasáhly arabský svět od Túnisu po Káhiru, od Bahrajnu po Jemen, následovány pobouřením mladých Madriďanů, rebelů v Santiagu de Chile, nespokojenců v Tel Avivu a v nedávných dnech přerostly až do ničení a pálení v Londýně a dalších městech Británie. Tyto vzpoury seskupují nemalé davy, jejichž aktéři a účastníci se uchylují k Facebooku a dalším srovnatelným internetovým sociálním sítím, které jim dovolují reagovat rychleji, než se zorganizují policie a pořádkové složky.

Facebook je ovšem něco více než pouhý nástroj rychlé mobilizace. Vytváří ze svých účastníků jakési osudové společenství a sjednocuje jeho požadavky. To, co tato virutální komunita žádá, za co se bere a po čem volá, se nedá zařadit do žádného šuplíku dosavadních ideologií. Nemá to jasnou souvislost ani s levicí, ani s pravicí. Je to vzpoura odmítajících, protestujících, těch, kteří mají jasno jen v tom, co nechtějí, a sotva dokáží formulovat, co vlastně chtějí.

V Madridu se protestovalo proti „systému“, v Tel Avivu proti „drahotě“, v Santiagu de Chile proti „globalizaci“. Pouze v Túnisu a Káhiře se objevil záblesk něčeho jiného. Protestovalo se tam ve jménu „důstojnosti“. Mohly by se snad zařadit nepokoje v Londýně do této kategorie? Tamní chuligáni také využívali Facebook, leč jejich násilnosti vypovídají spíše o existujícím banditismu, kterým je nakaženo nemálo světových metropolí. A nadto znovu připomněly obtíže spojené s integrací mladých přistěhovalců na evropském Západě.

O každém z uvedených příkladů se dá říci, že v nich hraje prim mladí, které vtrhlo na veřejnou scénu. Mládež, která je přesvědčená, že na ni teď přichází řada a že se musí nějak zapsat do dějin a pokud nikoliv, tak alespoň vytvořit a za sebou nechat nějaký silný příběh. Každá generace zažívá podobnou touhu spojit se a jednat pospolu. Facebook realizaci takového přání usnadňuje. Možná že takové toužení dokonce ještě více rozjitřuje a dráždí. A od touhy podílet se se svými „přáteli“ na popsání virtuální „Zdi protestů“ vede cesta uživatele internetu velice přirozeně ke snění o fyzickém seskupení s ostatními sobě rovnými v reálném světě.

Popsané protesty, o nichž nevíme, co z nich nakonec vzejde a zda se stanou revolucemi či nikoliv, bychom ovšem neměli redukovat na pouhou komunikační techniku. Také okolnosti, v nichž se s Facebookem pracuje, o něčem vypovídají. Generace Facebooku sdílí společný pocit, že ve společnosti, kde žije, se nic neděje a že dějiny mlčí. Tato generace se nudí a hledá rozptýlení.

Dalším výmluvným prvkem na podporu protestů je zřejmě i to, že západní ekonomika nenabízí mladým nějak vzrušující perspektivy. Nemalá část mladé generace je v tomto prostředí odsouzena většinou k nezaměstnanosti, ke krátkodobé  práci na záskok, což logicky více brání než podporuje dělat si velké životní plány, a k sociální mobilitě, která je značně limitovaná. Všechny viditelné nešvary mladých tedy nevycházejí jen z nezájmu, lhostejnosti a pohodlí.

Žít hůře než rodiče je téměř jediná perpektiva, která se dnes generaci Facebooku nabízí. Je tedy proč revoltovat, i když revoluce často vedou, jak nás dějiny varují, ke společenským systémům, které jsou represivnější než byly ty, proti nímž byla revoluce vedena. Veřejné osobnosti a politiky u moci, kteří na Facebooku nejsou, by uvedený stav měl vést k upřímnému sebezpytu. Měli by si denně klást pro sebe otázku, proč nedokáží spravovat veřejné záležitosti jinak než uboze a mizerně.    

      

Autor: Zdeněk Müller | úterý 16.8.2011 14:45 | karma článku: 25,83 | přečteno: 4822x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Atentátník přiznal u soudu vinu. Ficův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  13:07

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Soud řeší obchody s počítači, obžalovaní údajně obrali stát o 180 milionů

26. ledna 2016  15:03,  aktualizováno  18.5 13:05

Ostravský krajský soud se začal zabývat obřími karuselovými obchody s výpočetní technikou. Pět...

GLOSA: TOP 09 jako KDS neboli ocásek ODS. Taky se v ní zřejmě tiše rozplyne

18. května 2024

Premium Jako by po volbách někdo TOP 09 polil mrtvou vodou. Místo aby s tím něco dělala, v poslední době...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik