Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Islamofobie aneb volme slova s rozmyslem

Slovíčko vyklouzne z úst lehce. Zejména, když si chceme vykompenzovat vlastní špatné pocity. Abychom neurazili muslimy, když mluvíme pěkně o Židech a připomínáme antisemitismus, abychom muslimy nezkracovali o „křivdy na nich páchané“, vymysleli jsme si slovo „islamofobie“. Každému, co jeho jest, a nic mu neupřít. Ani utrpení. Ale pozor, to slovo je ošidné!

Do pasti „islamofobie“ spadl nedávno francouzský prezident. Když se jeden alžírský ministr nechal slyšet, že Sarkozy vděčí za úřad „židovské lobby“, odpověděl Elysejský palác nepřímo. Varováním před „antisemitismem a islamofobií“. Ale právě v tom je ten háček. Dá se postavit islamofobie na roveň antisemitismu? Nedá a nejen to.

Islamofobie, doslova chorobný strach z islámu, není nevinným slovem. Je to slovo dokonce nebezpečné. Dělá dojem, že islám je celkem bez rozdílů a dnes navíc obětí nějakého globálního rasistického spiknutí. Je jisté, že rasismus vůči muslimům existuje a musí se na něj poukazovat a bojovat s ním. Ale kritika islámu nebo islamistické ideologie se nedá a dokonce nesmí směšovat s rasismem. A pokud to někdo tak činí, zahrává si s rizikem kriminalizovat každý výrok, jenž muslimům a jejich mluvčím nevyhovuje.

 

Bojovat proti antisemitismu není totéž, jako když se řekne „bojovat s islamofobií“. S antisemitismem je srovnatelný pouze rasismus. Pokud se z „islamofobie“ stane synonymum rasismu, hurá do nových afér Satanských veršů a karikatur Muhammada! Jakýkoliv výrok o náboženské praxi a chování věřících, vyvolávající třeba jen zmanipulované pohoršení, bude mít naději dostat se nejen do ulic, ale i do soudních síní. V době procesu vedeném Svazem islámských organizací Francie proti týdeníku Charlie Hebdo, který zveřejnil dánské karikatury islámského proroka, poslal Sarkozy do redakce fax na podporu novinářů. Měl tehdy čas si přečíst, co vlastně posílá? Úvaha by měla předcházet jeho akci pokaždé. Říkal by dnes méně hloupostí.

 

Používá kupříkladu termín „náprava“, když mluví o programu pozitivní diskriminace pro děti tzv. harkis. Tito zastánci zachování francouzského Alžírska z řad alžírského obyvatelstva, označení doma militanty národní nezávislosti za zrádce, likvidovaní a přinucení nakonec k exilu, byli donedávna ve Francii považováni za občany druhého řádu, vzdor věrnosti, kterou Francii prokázali. Přitom by šlo odvolat se na občanskou rovnost a na tomto základě poukázat na nutnost důsledně likvidovat diskriminace, vycházející z atmosféry postkoloniální Francie, v níž se pohrdalo všemi Alžířany bez rozdílu.

A pak uznat, že samotný francouzský stát se na trpkém osudu harkis podepsal. Nestalo se tak. Prezident raději hovoří diskrétně o kolonizaci jako „nespravedlivém systému“ a slibuje udělat vše pro „nápravu“ ústrků, jimž byli harkis ve Francii dlouhodobě vystaveni. Pozitivní diskriminace, které je Sarkozy nakloněn, se tak dostává do služeb nikoliv občanské rovnosti, nýbrž  jen jistého chápání a výkladu dějin. Z něčeho takového může povstat pouze pocit trpkosti a nové kolo soupeření, kdo vlastně krvácel více.

V amerických universitních campusech dnes skupiny černých Američanů chtějí vylučovat jiné černé studenty z programu „affirmative action“ (angl. výraz pro pozitivní diskriminaci) a to proto, že nejsou potomky otroků. Za variantu takového sporu o „nápravu“ se dají považovat tahanice našich bojovníků za svobodu o to, komu přiznat větší zásluhy. Protikomunistickému odboji nebo protifašistickému? V každém případě idea „nápravy“ jen pro některé bude vždy obsahovat tendenci zastínit, ba dokonce vytlačit požadavek rovnosti pro všechny.

Vzato v této perspektivě, nemohl francouzský prezident najít lepší prostředek, jak spustit pekelný stroj, oživující napětí mezi komunitami a jitřící dosud nezacelené rány z alžírské války. Napříště nebude politickou vůlí bránit oběti rasismu, což se může týkat všech menšin bez rozdílu, nýbrž odměňovat ty, jejichž rodiče trpěli nejvíce. Ať žije konkurence identit a soupeření v počtu utržených ran!       

Autor: Zdeněk Müller | úterý 11.12.2007 16:29 | karma článku: 22,40 | přečteno: 3034x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Oslavili nejdéle trvající manželství v Německu, dohromady jim je 200 let

18. května 2024  15:22

Manželský pár ze západního Německa oslavil 80. výročí svatby. Stal se tak nejdéle sezdaným párem v...

Gruzie je podbřišek Ruska. Ale hru o ni už částečně prohrálo, říká expert

18. května 2024  15:04

Podcast Gruzie se potácí mezi Ruskem a Západem. Parlament v úterý přijal zákon o zahraničním vlivu, který...

Střet vlaku s člověkem zastavil provoz na trati mezi Olomoucí a Prostějovem

18. května 2024  14:31,  aktualizováno  14:59

Na trati mezi Olomoucí a Prostějovem srazil po sobotním poledni vlak člověka. Provoz na trati mezi...

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  14:44

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik