Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když se praotec Noe bál

Otcové a dědové se kdysi na adresu  biblické „potopy světa“ bavili písní Osvobozeného divadla. Praotec Noe se bál, že se mu na jeho záchranné arše „zkřížej rasy“, ale nakonec to dobře dopadlo. Zkrátka se věřilo, že to tak nezůstane, že potopa přestane a že se zas budeme smát.

Dnešní generaci se nabízí soudobá interpretace starého mýtu ve filmu Noe právě vstupujícím do kin. A jak jinak, je to interpretace trochu ekologická a trochu katastrofická. Všem se ovšem nelíbí, zejména pak těm, co chápu „svatá písma“ doslova.

Víra je pozoruhodný jev. Utváří lidi, kteří nepochybují o tom, že Bůh mluvil dvacet let k jednomu arabskému pohaněči velbloudích karavan a pak se navždy odmlčel. A to i navzdory tomu, že v božím jménu byly vražděny děti, znásilňovány ženy a stínány mužské hlavy.

Stále ještě existují tací, kteří věří, že biblický praotec a prorok Noe žil děvětset let a ve věku pětset let dokázal plodit děti. Když jim bylo sto let, postavily tyto děti spolu se svým šestset let starým otcem loď pro tři miliony zvířat a vydaly se do vln vodního přívalu.

Křesťané nepochybují, že samotný Bůh Hospodin zlodil dítě. A tento Bůh tak miloval lidstvo, že neváhal obětovat svého jediného syna, aby lidi zachránil. Co Boha pohnula k tomu, aby tak náhle změnil názor, když předtím chtěl nehodné tvorstvo zahubit potopou, nakonec šťastně zachráněné díky Noemu a jeho dětem?

Je rovněž otázkou, co se odehrálo mezi dobou Noeho a pozemskou poutí Ježíše? Co ovlivnilo názor Boha tak zásadně, že se rozhodl vzdát se svého jediného dítěte pro lásku k člověku? Vyspěl člověk za ten čas natolik, že si takovou oběť zasloužil? Anebo když nedošlo k nápravě lidstva vzdor ničivé potopě po zlém, chtěl to snad Bůh zkusit po dobrém? Leč je člověk vůbec schopen pochopit a docenit jako výraz dobroty obětování vlastního dítěte, toho nejcennějšího podle lidských měřítek? Není tento přesah lidskosti vlastně nelidský?  

Epochy dvou božích poslů Noeho a Ježíše dělí staletí, během nichž se nezastavily masakry, násilí, spalování země. Lidé se nadále vraždili a vedli proti sobě války, nezřídka motivované nábožensky. Mojžíš, Josef a další poslové boží se snažili přivést lidi k rozumu, leč marně. Postavíme-li vedle sebe příběhy Noeho a Ježíše, nabízí se nám docela ilustrativně rozpor mezi Novým a Starým zákonem.

Aktuální filmové zpracování případu biblické potopy světa se nelíbí americkým křesťanům. Více jak 60% z nich bere za svůj názor kreacionismu a věří ve stvoření světa podle popisu v biblické Genezi. Vadí jim, že filmový příběh není patřičně věrný biblické předloze.

Film už postihl zákaz promítání v arabských zemích. Údajně proto, že se tu zobrazuje jeden z proroků, o kterých mluví korán. Je to podivný argument, neboť starší filmy, v nichž se předváděly postavy Mojžíše, Ježíše či Davida prošly svého času biografy většiny arabských zemí. Zakáz nepostihl kupříkladu arabskou distribuci filmu Umučení Krista Mela Gibsona (2004). Arabské cenzory tehdy zřejmě uspokojilo, že autor nemilosrdně tepe do židovských farizejů.

Možná, že důvod zákazu je jiný a více než náboženské autority z islámských universit na něj má vliv názor šířený po sociálních sítích. Russel Crowe, ztělesňující Noeho v novém stejnojmenném filmu, veřejně vyjadřil sympatie Izraeli. Internet prý učí odlišovat fikci od reality. A co když realitou je víra ve fikci nebo alespoň v nějaký ideologický předsudek?  

Nabádat věřící, aby nevěřili nebo se jim vysmívat, že věří, je hloupost. Posiluje-li víra lidskou empatii a slušnost a učí-li přemýšlivému nadhledu, není proč ji znevažovat. Mýtus zůstane vždy mýtem. Daleko více záležet na tom, co jsme s ním schopni spojit a jak si ho vykládáme. Nedělá-li z nás navzájem nepřátele a rozumně nás vede k zamyšlení, zaslouží si zůstat s námi navěky. A to více pak, inspirují-li mýty spíše k osvobozujícímu humoru než k tragicky zoufalému pláči. Že to jde i v době krizí, vážných hrozeb a skutečného nedostatku bychom se mohli dodnes učit od našich předků.   

   

 

Autor: Zdeněk Müller | neděle 20.4.2014 11:30 | karma článku: 15,80 | přečteno: 485x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7973x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Europoslanci prodloužili volný obchod s Ukrajinou, unijní farmáře více ochrání

23. dubna 2024  13:03

Europoslanci schválili prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, zároveň ale i ochranu zemědělců v...

Exposlanec ODS Šťastný, lékař bývalého prezidenta, se pokouší za ANO o návrat

23. dubna 2024  12:26,  aktualizováno 

Pražské ANO ve středu rozhodne, zda zkusí vrátit do nejvyšších pater politiky Borise Šťastného,...

Začaly vypovídat poškozené. Vyslechnout si je Cimický k soudu nepřišel

23. dubna 2024  11:02,  aktualizováno  12:47

V případu psychiatra Jana Cimického, který čelí obžalobě z několika znásilnění a desítek případů...

Jste pryč, když jiní umírají? Ukrajinci v branném věku přišli o konzulární služby

23. dubna 2024  12:37

Ukrajina přestala poskytovat konzulární služby ukrajinským občanům v branném věku, kteří pobývají v...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik