Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Alergie na minarety

Organizovat hlasování o otázce, na níž předem víte, jaká bude odpověď, nemá cenu. Výsledek švýcarského referenda o zákazu minaretů potvrdil jen to, co je dávno známe. Většina Evropanů je proti islámu. Není podstatné, co iniciátoři referenda prohlašovali: Nejde o náboženství, nýbrž o jeho zpolitizovanou a agresivní formu, jehož symbolem je minaret (sic!). Většina Švýcarů a dát se dnes už říci i Evropanů přestala rozlišovat. V tom vidím tragédii, jejíž realitu vyneslo švýcarské referendum na plné světlo.

V nitru jsem ještě doufal. Marně. Ty mé nešťastné iluze o lidské povaze a toleranci. Minaret přece není nic agresivního. Ten pařížský, zdobící místní mešitu již více jak sedmdesát let, do této doby nikoho nepobuřoval. Je to architektonický a kulturní prvek, označující komplex, do jehož restaurace rád zajdu na čaj, kávu nebo kuskus. Možná z chuti po troše exotismu, možná z nostalgie po historie, která ztratila budoucnost.

Ano, dnešní islám, to už nejsou pohádky Tisíce a jedné noci, to nejsou krásné stavby mešit a paláců od Zaragozy ve Španělsku k Samarkandu ve Střední Asii. To jsou atentáty, potoky krve, podřezávání rukojmích pod nápisy s vyznáním víry a s výkřiky Alláh je velký. Jsou to oči plné nenávisti a zloby a stále více černě zahalených siluet. Přestali jsme rozlišovat.

Kdo je odpovědný za netoleranci, na níž muslimové narážejí každodenně, nejen ve Švýcarsku, ale i třeba zde ve Francii? Především umírnění muslimové. Jsou sice většinou, ale postrádají schopnost se vyjádřit a dát veřejně najevo svůj názor. Z obavy, že by mohli narušit komunitu věřících a ze strachu před pomstou radikálů z vlastních řad nechávají volný prostor hlasatelům nenávisti a konfrontace.

Od chvíle, kdy nejviditelnějšími projevy islámu jsou ty nejagresivnější, umírnění se stávají spolupachateli tím, že mlčí. Vyčítám těm, kdo volili proti minaretům, že spatřují za každým muslimem možného teroristu, a zároveň je chápu. Volbou proti minaretům mnozí protestovali proti terorismu a dalším excesům islámu. Kdyby umírnění muslimové reagovali rychleji a stavěli se vůči těmto zvrácenostem důrazněji, obraz islámu by nemusel být v očích Evropanů tak beznadějně temný.

Jistě, mám svou představu, jak postupovat. Tvrdě bránit nenáboženskost veřejné sféry, neustupovat požadavkům náboženství na veřejný prostor (zahalování, modlitby na ulicích, segregace žen) a ke všem, ať věří tomu či onomu či nevěří, se stavět jako k rovnocenným občanům. Islám nás nesmí vtáhnout zpět do náboženských válek. A pokud někomu vadí, že muslimů přibývá, že si stavějí mešity s minarety, pokud se někdo bojí „demografického džihádu“? Nesedí-li mu moje  cesta, proč a na co čeká? Ať nechodí do kostela jen o vánocích, ale každou neděli, ať sbírá na stavbu nového kostela, ať podporuje církve (ke cti Švýcarů třeba přičíst, že respektují povinnost platit náboženskou daň církvi, k níž se hlásí), ať není sobecký a má více dětí?

Často se mi namítá, že nechci vidět islám s jeho násilnickou povahou. Čtěte korán!, tam to všechno je. Jistě, znám ho poměrně dobře a napsat stať o tom, jak je záštiplný, bych dokázal na jedno posezení. Ale korán, stejně jako bible, říká ledacos a často si protiřečí. Není to však korán, co dělá islám. Dělají ho muslimové tím, jak korán čtou, podle doby, v níž žijí, a podle místa, kde se nacházejí. Problém vidím jinde. V čem to je, že muslimský svět, který kdysi dokázal vyplodit rozumné a pronikavé osobnosti, to dnes nedokáže? Proč nabízí jen takové Táriky Ramadány, kteří svou výřečnost a mediální obratnost využívají výhradně k tomu, aby nemuslimskou veřejnost kárali a moralizovali a v muslimech pěstovali přehnanou hrdost a povýšenost?

Když někdo, kdo není muslimem, káže toleranci, je to dobré. Kdyby to dělal muslim, bylo by to určitě pádnější. Tleskejte si efektu švýcarské alergie na minarety, jak silně chcete. Radujte se. Já to dělat nebudu, protože dokáži říci jediné: není to počátek naší spásy, nýbrž signál budoucí tragédie Západu.    

Autor: Zdeněk Müller | čtvrtek 3.12.2009 18:15 | karma článku: 26,57 | přečteno: 4126x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7973x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  8:38

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  8:38

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Arizonští poslanci zrušili 160 let starý zákon, který zakazoval potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik