Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soukromý džihád

Na internet by možná mohlo platit to, co se říká o ohni. Dobrý sluha, leč zlý pán.  Může se proměnit v nezkrotný živel, případně ve zlovolný nástroj indoktrinace. Je to svobodné pole, leč nemělo by se ponechat k užívání bez jisté kázně a pravidel. Jinak hrozí, že začne omezovat svobodu jiných, ba dokonce pomáhat vraždění.  

Počátkem října byla zatčena mladá Francouzka, podezřelá ze spojení s terorismem. Prostřednictvím internetu kontaktovala odbočku al-Káidy na Arabském poloostrově, jednu ze známých centrál džihádismu. Doufala, že odtud získá pomoc k vedení své soukromé „svaté války“.

Mladá Pařížanka tentokrát usnadnila vyšetřovatelům práci. Sama na sebe svého času prozradila skutečnosti, které dnes mluví proti ní. V únoru  byla vyšetřována v souvislosti s případem islamistického propojení Francie a Indonésie. Ukázalo se, že je mimo hru a byla propuštěna. Leč během vyšetřování se svěřila, že se pokoušela navázat styky s al-Káidou Arabského poloostrova přes internet.

Původem z muslimské rodiny, údajně jen vlažně náboženské, jakési citové zklamání mělo prý odstartovat její soukromou radikalizaci. Zprvu jen tak surfovala po webových stránkách, jak to bývá, než ji přemohla chuť zapojit se do internetových islamistických diskusí. Zřejmě při návštěvě Egypta v roce 2012 narazila na anglickou verzi revue „Inspire“, oficiální tribunu  al-Káidy Arabského poloostrova šířenou po internetu od roku 2010. Každé číslo této virtuální tiskoviny nabízí informace a doporučení, jak se stát správný a dokonalým džihádistou. Krátce řečeno, jedná se směs pouček technického a ideologického rázu.

V paměti počítače používaném džihádistickou novickou se nalézalo jedno číslo „Inspiru“. Z řady tamních autorů vyčnívá jistý Samír Chán, Američan pakistánského původu.  Lze tu nalézt podrobný popis a instruktivní obrázky, jak si vyrobit bombu a stát se „vrahem ve městě“. Pléduje se pro „soukromý džihád“, muslimům prý doporučeníhodná cesta k následování „plejády mučedníků“. Jak se mimo jiné píše „mudžáhid pracuje na vlastní pěst, jak při shromažďování informací, tak při přípravách operace, přičemž navazuje spojení s naším vojenským výborem, který následně poradí s výběrem cíle operace“.

Internet, byť nepřehledná houšť informací a dezinformací, je konec konců pro poskytovatele služby v jednotlivých sítí průhledným světem. A tak se podvratná „svatá válka“ přece jen neobejde bez nějaké formy utajení. Ostatně, i konspirace může být pro někoho zdrojem vzrušení. Ke kontaktování některé z filiálek al-Káidy se tudíž  nabízí šifrovací jazyk nesoucí název „tajný mudžáhid“. Jedná se o počítačový program, k němuž organizace poskytne zájemci přístup a následně pak individuální kódovací klíč, kterým lze vstupovat do přímého kontaktu s džihádistickou strukturou. Policisté nalezli u zatčené Francouzky nějaký takový tajný numerický klíč. Dokazuje, že mladá radikálka, se pokoušela navázat spojení s filiálkou al-Káidy na Arabském poloostrově.

Mladá žena se přiznala, že se v roce 2012 několikrát snažila o kontakt s al-Káidou Arabského poloostrova. Nabízela přitom provést atentáty buď proti parku Disneyland u Paříže, podle ní symbolu amerických zájmů, nebo proti bance Société Générale. Organizace zprvu nějaký čas mlčela, aby nakonec odpověděla záporně s tím, že nemá o ženy zájem. Co tedy s ní? Uvidíme. Policejní dohled nad podezřelou pokračuje.

Podle policistů se zmíňovaná revue „Inspire“ objevuje v mnoha případech tzv. muslimské autoradikalizace. Na tento zdroj se narazilo kupříkladu loni ve Štrasburku při prohlídce bytu jednoho z mladých islamistických radikálů. Při zásahu policie byl tehdy zastřelen Jérémy Louis-Sidney, vůdce skupiny. Otisky jeho prstů se objevily rovněž na odjišťovací páčce granátu vrženého krátce předtím do židovského obchodu s potravinami na pařížském předměstí Sarcelles.

„Inspire“  inspiroval také  Romaina Leteliera, vystupujícího pod jménem Abú Sajjid an-Normandí. Byl zatčen letos v září kvůli „oslavování terorismu“ a „podněcování k terorismu“. „Autoradikalizující se“ džihádista nadto překládal revue „Inspire“ do francouzštiny a dále materiály šířil po internetu.

Revue „Inspire“ se objevila na tapetě i ve Velké Británii. Tamní antiteroristický zákon dokonce pokládá už pouhé konsultování revue Inspire za trestné, nemluvě o samotném navazování kontaktů s autory publikace. Podle britských zdrojů figurovala na seznamu lidí konzultujících „Inspire“ na internetu  jména dvou pachatelů zrůdné vraždy vojáka v civilu, k níž došlo letos v květnu v Londýně.

Džihád bez hranic, provozovaný skrze internet, je záležitostí posledního desetiletí. S tímto nápadem přišel jako první na přelomu let 2005-2006 Egypťan Ajman az-Zawáhirí, tehdy ještě jen číslo dvě v původní al-Káidě. Doporučil používat internet – nový sdělovací a komunikační prostředek – k organizování a provádění globálního džihádu. 

Na přednosti a výhody „virtuálního prostoru“ , kterou vytváří internetová sféra, upozorňoval i Jordánec az-Zarkáwí, vůdce al-Káidy v Iráku, který přišel o život při jednom z bombardování v červnu 2006.  Soudil, že trvat na místním džihádu je sice zásadní, leč ti, kteří povzbuzují a podporují džihádové poslání na internetu nejsou o nic méně vojáky „svaté války“ než jsou ti, kteří ho provádějí se zbraní v rukách.

Učedníci a učednice soukromého džihádu. Případ mladé francouzské skorodžihádistky ukazuje jeden z motivů. Citové zklamání. Leč může za tím být také nějaký jiný módní typ „frustrace“, často vycházející z neúspěchů ve škole, anebo prostě lenost, nuda, nechuť dělat něco rozumného. Přiznejme si to!  K internetu se přece uchylujeme často nejen kvůli práci a sebevzdělávání. Je to přece také svůdné zabíjení času. Kdysi na takové stavy platilo jednoduché pravidlo. Mládí je třeba zaměstnat, aby nemělo čas myslet na hlouposti.           

    

Autor: Zdeněk Müller | úterý 15.10.2013 14:21 | karma článku: 18,74 | přečteno: 1213x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1464x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 816x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6566x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7966x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Muslimové v zajetí protimluvů

Od „arabského jara“ roku 2011 vysílá muslimský svět zbytku planety řadu protichůdných signálů. Jdou od velmi současných projevů modernismu k výrazným archaismům, které přežívají v náboženství nebo se ho znovu zmocňují.

7.8.2014 v 10:53 | Karma: 27,12 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Teorie slučování neslučitelného

Kriminální a hrůzné činy páchané teroristy, odvolávající se na islám, si žádají od muslimů více než jen vysvětlovat a distancovat se. Spolu s představiteli a representanty islámu, imámy a rektory mešit by muslimové měli ve své většině odpovědět důraznějí. Měli by ukázat více a pokročit dále od pouhých stížností na „slučování neslučitelného“.

29.7.2014 v 14:01 | Karma: 15,56 | Přečteno: 727x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Nebát se a nekrást

Svoboda, která připouští zneužívat lidskou slabost a hloupost, není svobodou. Je to jen obyčejné chytráctví. Chytrák je jako žebrák. Spoléhá na druhé. Je otrokem předstírání. Svobodný člověk se nebojí spoléhat na sebe a nekrade.

21.7.2014 v 11:30 | Karma: 19,86 | Přečteno: 841x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Nová irácká válka

Obrázky obletěly svět, aniž by jejich podstatný detail vzbudil valnou pozornost. Fotografie vozidel irácké armády, které ukořistili černooděnci Islámského státu Iráku a Levanty (ISIL). Po vítězství v severoiráckých provinciích Ninive a Saladín s nimi míří do svých základen v Sýrii. Kolem silnice jsou už sotva patrny bariéry z písku na irácko-syrské hranici. Před několik hodinami je odstranily buldozéry pod heslem: „Pryč s hanebnou hranicí“.

25.6.2014 v 10:15 | Karma: 18,80 | Přečteno: 747x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Džihád a antisemitismus

Nepředstavitelné se stalo skutkem. Po všech hrůzách a tragédiích, které Evropa zažila během neklidného 20. století. Dnes na počátku druhého desetiletí 21. století se vracejí stíny minulosti. Znovu umírají na Starém kontinentě muži, ženy a děti jen proto, že tak či onak patří k židovstvu, bezhledu na to, zda se pokládají za židy nebo Židy.

12.6.2014 v 16:20 | Karma: 24,84 | Přečteno: 1042x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Vítězství v prohře aneb chvála fyzické meditace

Prohrát a přitom zvítězit? Je to dnes vůbec možné, když vítězení a prohrávání jsou dnes tak popletené. Natolik je prostoupila, pozměnila a smyslu zbavila kultura soutěživosti prosakující do všech sfér současného života. Možná, že na jejich pojmenování budou záhy stačit dětské dohady a fantazírování z dvorku mateřské školky. Dokáže moderní svět jednou promluvit o životě, aniž by v něm spatřoval fotbalový zápas? Než se tak stane, pokusme se najít ve vítězení a prohrávání nějaký jiný přínos než tomu zpravidla bývá.

4.6.2014 v 13:45 | Karma: 11,72 | Přečteno: 261x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Oslava bezvážnosti

Kunderův čtvrtý román psaný francouzsky se objevil na knižním trhu Francie počátkem letošního dubna. Kniha s názvem „Oslava bezvážnosti“, opatřena autorovou kresbou na prodejním obalu, se dostává ke čtenářům v původním znění po své loňské premiéře v italštině.

14.5.2014 v 13:54 | Karma: 12,58 | Přečteno: 344x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Müller

Když se praotec Noe bál

Otcové a dědové se kdysi na adresu biblické „potopy světa“ bavili písní Osvobozeného divadla. Praotec Noe se bál, že se mu na jeho záchranné arše „zkřížej rasy“, ale nakonec to dobře dopadlo. Zkrátka se věřilo, že to tak nezůstane, že potopa přestane a že se zas budeme smát.

20.4.2014 v 11:30 | Karma: 15,80 | Přečteno: 480x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Být dědečkem

Ať má dítě nad sebou jakýkoliv strop, vždy se v jeho zorničkách odráží nebe. Já vím, zní to jako fráze, ale dědečkům se to odpouští.

25.3.2014 v 14:38 | Karma: 21,24 | Přečteno: 982x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Jaká je dnešní arabská mládež

Nedávno jsem byl postaven před podobnou otázku. A vzešlo z toho pár poznámek a postřehů, které zde shrnuji.

4.3.2014 v 14:30 | Karma: 36,39 | Přečteno: 8175x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Poučení z první světové války

Letos se bude v Evropě opakovaně připomínat stoleté výročí vypuknutí první světové války. Rozpoutala éru barbarství a lidské tuposti, v níž byla zničena velká část všeho pozitivního, s čím evropská civilizace vstoupila do 20. století.

7.2.2014 v 14:20 | Karma: 36,48 | Přečteno: 3836x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Poučení z „arabského jara“

Před třemi roky zahájilo Túnisko vlnu protestů v arabském světě. Následovaly ho zprvu Egypt, poté Libye, Jemen, Bahrajn a nakonec Sýrie. Zařadily se do proudu hnutí „arabského jara“. Toto pojmenování se ustálilo jako výraz touhy po důstojném životě a svobodě. Probudila se v arabských národech po dlouhá desetiletí vystavených libovůli a brutalitě autoritativních a zkorupovaných vůdců a jejich režimů.

16.1.2014 v 14:35 | Karma: 36,83 | Přečteno: 5793x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Když čert uvízne v detailu

Výbuch v areálu pražského zastupitelství Palestinské samosprávy byl velmi pravděpodobně dílem nešťastné náhody. Leč v samotném případu se odrazily jisté rysy arabsko-muslimské reality.

7.1.2014 v 14:05 | Karma: 20,84 | Přečteno: 914x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Úvaha vánoční

Za pár dnů odzvoní štědrovečení noc konec předvánočnímu očekávání a spustí veselé hodování. Nevím, zda v té noci každý uslyší, jak „hlas zvonů táhne nad závějí“ a jak „všechny struny v srdci znějí, neb mladost se jich dotýká“, řečeno s Jaroslavem Vrchlickým. Leč jedno vím zcela určitě. Vnímání Vánoce se mění, jako se měníme my a zvyklosti společenství, v nichž žijeme.

19.12.2013 v 14:55 | Karma: 14,14 | Přečteno: 610x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Radosti a strasti lidskoprávní civilizace

Touha mít demokracii už nalezla živnou půdu i mezi muslimy, jak prokázala vlna „arabského jara“. Vzdor tomu nepřestává být islám ze všech kultur mimo okruh západního světa nejdůraznějším odpůrcem západní demokracie a s ní spojené koncepce lidských práv. Neřekl bych, že chce Západ zničit. Má jen jinou představu o lidském údělu. Povinnosti člověka vůči Bohu a víře staví nad individuální lidská práva. Z tohoto úhlu kritizuje západní humanismus a atakuje slabiny lidskoprávního modernismu.

3.12.2013 v 14:15 | Karma: 20,55 | Přečteno: 729x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik