Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prezidentské zamyšlení

„Nemám ani patřičnou odvahu či drzost, ani potřebnou vůli se prosazovat, bez níž se politik neobejde, a chybí mi praktický instinkt, bez něhož zůstávají sebelepší myšlenky jen zbytečnou intelektuální bravurou, abych se dokázal třeba jen vžít do role prezidenta“. Nějak tak jsem reagoval na výzvu jednoho týdeníku, abych přispěl do jeho ankety svou odpovědí na otázku „co byste dělal, kdybyste se stal prezidentem“. Přesto mě ta výzva přiměla k zamyšlení, řekněme prezidentskému.

Rozumím-li našemu politickému systému, pak vidím hlavní úlohu prezidenta v tom, že  pomáhá sestavovat vládu a přispívá k jejímu dobrému fungování. Následně bych předpokládal, že prezident vládu respektuje a její rozhodování veřejně nekritizuje.

Přímá volba prezidenta vnáší do této tradice hrozbu. Dosavadní schéma může být přinejmenším zpochybněno. Prezident zvolený všelidovým hlasování dostává výrazně silnější legitimitu než hlava státu zvolená parlamentem. Nevím, zda si všichni uvědomují praktické následky této nové skutečnosti. Pokud se do čela státu dostane člověk, jenž postrádá patřičnou míru sebekontroly a schopnosti zvládat samolibost, přinese přímá volby více škody než užitku.

Jasnozřivá osobnost dosazená přímou volbu do role hlavy státu by ovšem mohla přispět k ozdravení našeho veřejného prostředí. Stane se tak za předpokladu, že si dotyčná osoba uvědomí, že byla zvolena jako reprezentant celého národa, všech občanů,  nikoliv jedné politické strany či politického proudu.  A následně bude v duchu tohoto vědomí jednat. Podle mne to znamená nikoliv poučovat a kázat, nýbrž naslouchat. Prezident by měl být působit jako smiřovatel, nikoliv jako samolibý kazatel.

Když pohlédneme do minulosti, zjistíme, že ani Masaryk jako prezident se netěšil autoritě jen kvůli svým představám. Působila síla jeho osobnosti a způsob, jakým jednal. Nezesměšňoval druhé a jejich názory, i když si o nich myslel cokoliv, neprotlačoval za každou cenu vlastní představy, zajímali ho ti, kteří s ním nesouhlasili a s nimiž mohl polemizovat, vadili mu příliš oddaní stoupenci a kývalové. Respektoval vládu a veřejné mínění se snažil ovlivňovat v pozitivním smyslu pomocí tisku. V něm se angažovala část intelektuální elity, mající za své krédo službu s cílem budovat náš stát v duchu demokracie a humanismu.

Dnes je sice jiná doba, ale poučení z Masaryka platí nadčasově. Ať je náš prezident filosoficky třeba idealistou, leč jako politik nechť je pragmatikem a praktickým člověkem. Co to znamená? Dokázat vyhledávat pro veřejnou práci lidi nikoliv jen podle jejich názorů, nýbrž  předně podle jejich praktické použitelnosti pro veřejné blaho a prospěch občanské většiny.

A protože by měl vědět, že se v politice nedocílí nic velkým vítězstvím jedné strany, měl by náš prezident povzbuzovat dobré elementy ve všech stranách. Na těchto dobrých elementech totiž záleží, kam půjdeme, nikoliv na pěstování iluze, že jednou přijde strana, které bude v sobě mít jen všechno dobré.

Aby se takové dobré prvky v politických stranách prosazovaly, k tomu prezident potřebuje se stranami soustavně jednat. Nikoliv asi příliš veřejně, neboť přemíra publicity svádí každého politika k tomu, aby začal hrál divadlo pro své voliče. Raději tedy soukromě a bez zbytečných svědků. Nehledejme v takových zákulisních debatách hned nějakou čertovinu. Jde vlastně jen o to, aby prezident silou své autority a osobnosti přiměl politiky, kteří se hádají, dohodnout se na tom, že se dohodnou. Ne k úzce osobnímu prospěchu, nýbrž v zájmu blaha, které se dotkne v dobrém smyslu většiny. Kompromis je v politice nutný, protože bez něj co zbývá? Chaos, anarchie, válka všech proti všem.

Pro něco takového je potřeba člověka s pevným charakterem, navíc nadaného trpělivostí a vytrvalostí. Ať se náš budoucí prezident třeba dívá na lidi s určitým cynismem, když ví, jak se krčí před mocí, jak žádají po moci výhody a nechají se korumpovat. Takový dobromyslný cynismus se dá prominout. Sám však musí zůstávat bezúhonný, aniž by přestal být silnou osobností. Protože bez silných osobností, schopných přesvědčit a vést, demokracie dosud vždycky, jak nás učí dějiny, propadala rozkladu. Mít vůdce je totiž stejně důležité jako mít zajištěna lidská práva.

Bylo by dobré, kdyby nás budoucí prezident dokázal vlastním příkladem učit, jak být a chovat se realisticky a že podstatou toho všeho je každodenní dobrá a poctivá práce. A také povzbuzoval lepší vztahy mezi lidmi, o kterých vypovídá i to, jak se k sobě chováme na ulici, v metru či v samoobsluze, prostě vzato v těch nejobyčejnějších situacích. Možná by mohl také občas něco říci k náboženství, kterému v očích veřejnosti znovu přitížilo politické čachrování s církevními restitucemi. Třeba to, že náboženství mělo velkou úlohu v lidské historii a v lidech pěstovalo smysl pro velké city, bez kterých by živořila kultura a člověk by pozbyl tvaru a zploštil by se.

Ale to jsou už možná na dnešek příliš vysoké nároky a tak doufejme, že náš nový prezident bude příslibem ozdravení našeho veřejného života alespoň něčím. Třeba jen tím, že nás jeho volba přinutila k pokusu udělat si v hlavě pořádek.

      

Autor: Zdeněk Müller | úterý 8.1.2013 14:30 | karma článku: 14,68 | přečteno: 1047x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7973x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah hodil tělo ubodaného muže do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024,  aktualizováno  12:23

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:20

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

TOP 09 padají preference, Langšádlová si vytáhla Černého Petra, říká politolog

25. dubna 2024  12:16

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě. Rozhodla se podat demisi....

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno 

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik